Wydobywanie asteroid (faza 1) ma się rozpocząć w 2020 roku, mówi ten kosmiczny pionier

Wydobywanie asteroid (faza 1) ma się rozpocząć w 2020 roku, mówi ten kosmiczny pionier
16 października 2020
Category: Które Można

Planetary Resources planuje rozpocząć wysyłanie statków kosmicznych za zaledwie dwa lata.

Około 16 000 planetoid bliskich Ziemi krąży wokół Słońca i zawiera szacunkowo 2 biliony ton wody – i nie, to nie jest artykuł o filmie Armageddon .

W przypadku skłonności matematycznych tona metryczna zawiera nieco ponad 2200 funtów, czyli 264 galony wody. Tak więc 2 miliony ton metrycznych to w przybliżeniu 528 bilionów galonów, czyli ponad 4,4 biliardów funtów wody.

Teraz NASA kosztuje średnio 10 000 dolarów, aby podnieść funt wody na orbitę – czy to w postaci wody do picia, czy w postaci atomów wodoru i tlenu, które są składowymi atomami wodoru i tlenu, które są przestawiane do wykorzystania jako paliwo rakietowe. Tak więc ekonomiczna wartość samej wody zawartej w asteroidach znajdujących się w pobliżu Ziemi – nawet biorąc pod uwagę tony cennych metali, które mogą zawierać – okazuje się. lepiej usiądź do tego. 44 kwintyliony dolarów.

To 44, po których następuje 18 zer – i poprzedzone znakiem dolara.

A Planetary Resources chce to wydobywać.

Tam jest wielki, duży układ słoneczny – więc go wydobyć! Źródło obrazu: Getty Images.

Co to są zasoby planetarne?

Planetary Resources, jeśli o tym nie słyszałeś, to pionierska firma kosmiczna. Została założona przez przedsiębiorców Petera Diamandisa (sławnego Xprize) i Erica Andersona (znanego również z negocjowania umów z Rosją na wysyłanie prywatnych obywateli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na wycieczki w celach turystycznych). Jest wspierany przez weteranów Google Larry’ego Page’a i Erica Schmidta. Firma niedawno pomogła przekonać Luksemburg do przyjęcia ustawy legalizującej wydobywanie asteroid. Prawdopodobnie będzie to również pierwsza firma, która faktycznie wydobywa z asteroidy cenne zasoby, takie jak woda kosmiczna.

W zeszłym miesiącu Planetary Resources zrobiło duży krok w kierunku osiągnięcia tego celu, wypuszczając sondę kosmiczną Arkyd-6, aby przetestować technologie, które można wykorzystać w kopaniu asteroid. Wśród tych technologii jest nowa kamera podczerwieni średniej długości fal (MWIR) do wykrywania wody i innych zasobów na asteroidach, identyfikująca obiecujące perspektywy dla górnictwa kosmicznego.

Arkyd-6 był drugim wyprawą w kosmos przez Planetary Resources, po udanym rozmieszczeniu satelity Arkyd 3 Reflight (A3R) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2015 roku. Po nim, w 2020 roku, wystartuje kilka kolejnych zasilanych energią słoneczną statek kosmiczny klasy Arkyd-301. Każdy z tych statków kosmicznych będzie celował w oddzielną asteroidę w pobliżu Ziemi, aby szukać wody i cennych minerałów.

Początkowo każdy statek kosmiczny będzie skanował swoją docelową asteroidę w poszukiwaniu „interesujących miejsc”, wykorzystując MWIR testowany na Arkyd-6. Następnie rozmieszczą sondy, aby wylądować na asteroidach i pobiorą próbki, aby potwierdzić obecność wody. Sondy te przekażą swoje odkrycia z powrotem do statku kosmicznego, który z kolei przekaże informacje do Zasobów Planetarnych z powrotem na Ziemi.

No i się zaczyna

Wtedy zaczyna się zabawa.

Po znalezieniu wody na asteroidach w pobliżu Ziemi, Zasoby Planetarne spróbują zbudować biznes wydobywający tę wodę. Będzie budować coraz większe statki kosmiczne i wysyłać je na pas asteroid, aby rozpocząć operacje wydobywcze. Będzie sprzedawać tę wodę NASA, Rosjanom, komercyjnym firmom zajmującym się eksploracją kosmosu – prawdopodobnie każdemu, kto będzie miał za nią pieniądze – do wykorzystania jako paliwo (a także wodę). W ten sposób uwolni te podmioty od konieczności „importu” wody z Ziemi w kosmos – po wspomnianym wcześniej koszcie 10 000 dolarów za funt. Woda już tam będzie, na sprzedaż za każdą cenę, jaką poniesie rynek.

Jak wysoka będzie ta cena? Ile pieniędzy mogą ostatecznie zarobić zasoby planetarne na jego wydobyciu? Trudno powiedzieć.

Nawet Planetary Resources przyznaje, że nikt nie wie na pewno, jak duży może się stać rynek kosmiczny, gdy pojawi się infrastruktura umożliwiająca tani dostęp do wody do paliwa w kosmosie. Ale firma naprawdę chce się dowiedzieć.

Planetary Resources twierdzi, że wydobywanie wody w kosmosie do wykorzystania w kosmosie jest 1000 razy bardziej opłacalne niż wypuszczanie wody z Ziemi do wykorzystania w kosmosie. Taki spadek kosztów z pewnością ułatwi dostęp do przestrzeni. Najprawdopodobniej zwiększy to komercyjne zainteresowanie eksploracją kosmosu, zwiększając rynek daleko poza same zasoby planetarne i tworząc warunki do powstania zupełnie nowego przemysłu kosmicznego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy