Kim jest George Soros i dlaczego jest obwiniany w tak wielu prawicowych teoriach spiskowych?

17 lutego 2021
Category: Celem Jest

Jason Silverstein

Zaktualizowano: 24 października 2018/23: 47 / CBS News

Na dzień przed wysłaniem pozornych ładunków wybuchowych do czołowych demokratycznych polityków i nowojorskiego biura CNN, pierwszym celem była postać po lewej stronie: George Soros.

Policja stwierdziła, że ​​urządzenie wysłane do domu Sorosa w Nowym Jorku „zawierało elementy bomby. Wydawało się, że paczka została wysłana przez tę samą osobę, która wysłała podobne urządzenia do redakcji CNN w Nowym Jorku oraz do domów Hillary Clinton i byłego prezydenta Baracka Obamy. Urządzenie CNN zostało zaadresowane do byłego dyrektora CIA Johna Brennana, a inna paczka przeznaczona dla byłego prokuratora generalnego Erica Holdera została przekierowana na „adres zwrotny, do biura byłej przewodniczącej DNC Debbie Wasserman Schultz.

Urządzenie wysłane do Sorosa pojawiło się zaledwie dzień po tym, jak pojawił się na pierwszych stronach gazet z innego powodu: wiceprezes Campbell Soup zarzucił na Twitterze, że filantropijna grupa Sorosa, Open Society Foundations, zaplanowała karawanę tysięcy migrantów z Ameryki Środkowej. która zmierza w stronę granicy USA. („Ani pan Soros, ani Open Society nie finansują tych wysiłków – powiedziała organizacja).

Otrzymuj najświeższe wiadomości do swojej skrzynki odbiorczejI ten tweet pojawił się kilka tygodni po tym, jak prezydent Trump napisał na Twitterze, również bez dowodów, że Soros finansował protestujących wzywających senatorów do głosowania przeciwko nominacji Bretta Kavanaugha do Sądu Najwyższego.

Bardzo niegrzeczni krzyczący z windy to opłacani profesjonaliści, którzy chcą tylko sprawić, by senatorowie wyglądali źle. Nie daj się na to nabrać! Spójrz także na wszystkie profesjonalnie wykonane identyczne znaki. Opłacone przez Sorosa i innych. To nie są znaki z miłości w piwnicy! #Troublemakers

To tylko ostatnie przypomnienia, że ​​dla niektórych po prawej Soros pozostaje największym na świecie boogeymanem. Od ponad dziesięciu lat w jakiś sposób obwinia się go o każdy skandal, kontrowersje i protesty związane z lewicą. Protesty NFL? Studenci z Parkland? Marsz Kobiet? Jeśli jest to w wiadomościach i narusza prawo, ktoś w Internecie obwinia za to Sorosa – niezależnie od tego, czy jakiekolwiek fakty to potwierdzają.

Ale dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób Soros stał się wiecznym celem przeciwników politycznych i teoretyków spiskowych i jaka jest jego prawdziwa rola w polityce Ameryki?

Popularne wiadomości
 • Film pokazuje, jak policjant ignoruje kobietę, która upadła głową na podłogę samochodu patrolowego, gdy była związana
 • Prezes Moderna mówi, że szczepionka na COVID-19 będzie gotowa dopiero w 2021 roku„Super zdrowy student umiera z powodu powikłań COVID-19Brad Parscale rezygnuje z kampanii Trumpa po incydencie w domuMnuchin przedstawia kontrofertę dotyczącą rachunku COVID na spotkaniu z PelosiKim jest George Soros?Soros należy do 100 najbogatszych ludzi na świecie, a jego szacunkowa wartość netto wynosi ponad 8 miliardów dolarów. Większość fortuny, którą zarobił, przekazał na rzecz Open Society Foundations, organizacji non-profit, która finansowo wspiera demokrację i prawa człowieka w ponad 100 krajach.

  George Soros Getty

  Soros urodził się w Budapeszcie w rodzinie żydowskiej z wyższej klasy średniej i przeżył nazistowską okupację Węgier. Soros przeniósł się do Anglii po drugiej wojnie światowej i studiował w London School of Economics, gdzie był uczniem filozofa Karla Poppera, którego książka „Otwarte społeczeństwo i jego wrogowie zainspirowała nazwę fundacji Sorosa.

  Soros dorobił się fortuny dzięki inwestycjom i funduszom hedgingowym na Wall Street iw Europie. Jego fundacja, która pierwotnie nosiła nazwę Open Society Fund, rozpoczęła w 1979 roku fundowanie stypendiów dla czarnych studentów w Południowej Afryce w czasach apartheidu. Wkrótce skupił się na promowaniu demokracji w byłych komunistycznych krajach Europy Wschodniej, w tym na jego rodzinnych Węgrzech.

  Po upadku ZSRR w 1991 roku Soros uznał to za okazję do budowania instytucji demokracji w krajach niegdyś rządzonych przez komunizm. W tym samym roku założył Central European University, szkołę w Budapeszcie, której celem jest promowanie demokratyzacji i współpracy międzynarodowej.

  W tym czasie Soros był znany jako globalny mega-darczyńca, ale nie miał dużego profilu politycznego. To się wkrótce zmieni – nie do końca na dobre.

  Skąd się biorą te wszystkie teorie spiskowe?Soros zyskał większe uznanie głównego nurtu na początku lat 90., ale wraz z tym rozgłos i dzikie oskarżenia, które wiszą nad nim do dziś.

  Nacjonalistyczni politycy w Europie Wschodniej potępili jego plany promowania tam demokracji. Tymczasem w 1992 roku Soros był jednym z inwestorów, którzy postawili na funta brytyjskiego, zanim został on wycofany z Europejskiego Mechanizmu Kursowego. Upadek funta przyniósł Sorosowi ponad 1 miliard dolarów i reputację człowieka, który „rozbił Bank Anglii.

  Wszystkie te czynniki stanowiły główne motywy większości teorii spiskowych Sorosa: przekonanie, że potajemnie pociąga za sznurki narodów i rynków finansowych oraz ma złowrogi zamiar stojący za jego ogólnoświatowymi darowiznami.

  To wtedy potępienie Sorosa stało się szczególnie brzydkie, często nasycone rażącym antysemityzmem. Węgierski populista Istvan Csurka nazwał Sorosa marionetką „Jerozolimy. Prezydent Słowacji Jan Slota oskarżył Sorosa o wysyłanie „brudnych pieniędzy. Prezydent Malezji zasugerował, że Soros był zamieszany w żydowski spisek mający na celu zniszczenie gospodarki kraju.

  Ale pogarda Sorosa sięgnęła szczytu gorączki na początku XXI wieku, kiedy bardziej zaangażował się w amerykańską politykę – a konkretnie w sprzeciwienie się prezydentowi George’owi W. Bushowi. Porównał administrację Busha do „reżimów nazistowskich i komunistycznych, mówiąc, że Bush „poprawił (d) techniki rządzenia przez strach i wydał ponad 27 milionów dolarów bezskutecznie przeciwstawiając się reelekcji Busha w 2004 roku.

  Konserwatywny ruch zareagował wyzwoleniem furii na Sorosa i stał się on stałym celem dla Fox News i innych prawicowych komentatorów. Bill O’Reilly przesłał Sorosowi 10-minutową wiadomość, nazywając go „ekstremistą i „niebezpiecznym, oskarżając go o finansowanie „propagandy i manipulowanie fortuną liberalną polityką. Glenn Beck poświęcił dwugodzinną specjalną prezentację Sorosa jako rzekomego „mistrza marionetek.

  Od tamtej pory te narracje pozostają niezmienne. Rush Limbaugh powiedział, że Soros „pociągał za sznurki marionetek prezydenta Baracka Obamy. Podczas kampanii 2016 roku, kiedy Soros przekazał ponad 25 milionów dolarów Hillary Clinton i innym kandydatom Demokratów, w InfoWars Alex Jones nazwał Sorosa „złem i oskarżył go o kierowanie „żydowską mafią i próbę obalenia rządu. Donald Trump Jr. i Roseanne Barr należą do tych, którzy udostępnili tweety sugerujące, że Soros był w rzeczywistości nazistą. (Nie był.)

  Analiza przeprowadzona przez Vocativ w zeszłym roku wykazała, że ​​od czerwca 2016 r. Do marca 2017 r. Konserwatywne organizacje informacyjne – w tym Breitbart i InfoWars – wspomniały o Sorosie 7983 razy, w porównaniu z 2473 wzmiankami w innych miejscach. Wiele historii o politycznym wpływie Sorosa jest opartych na faktach, ale wyolbrzymiają jego wpływ na wydarzenia, które mają miejsce teraz. Na przykład Fox News poinformował w marcu 2017 r., Że Soros przekazał 246 milionów dolarów zwolennikom protestu „Dzień bez kobiety. Jednak badanie, na którym opiera się ta historia, wyjaśniło, że darowizny trafiły do ​​100 z 544 organizacji partnerskich protestu, a to w ciągu 15 lat kończących się w 2015 roku.

  Witriol skierowany przeciwko Sorosowi był kontynuowany w 2018 roku, zwłaszcza w zbliżającym się semestrze. Rzecznik Sorosa, Michael Vachon, nie skomentował, gdy dotarł do niego CBS News. Wysłał jednak utworzoną przez siebie listę „monitorowania mediów, śledząc wiadomości o fałszywych teoriach spiskowych Sorosa, które wpływały na proces potwierdzania przez Kavanaugha. Zawierał 20 artykułów, wszystkie opublikowane w ciągu zaledwie 10 dni.

  Korekta: Pracownik Campbell Soup, który zarzucił teorię spiskową dotyczącą Sorosa wspierającego karawanę imigracyjną, był wiceprezesem firmy, a nie wiceprezesem.

  Po raz pierwszy opublikowano 24 października 2018 r. / 20:18

  2018 CBS Interactive Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy