Jak właściwie korzystać z kredytu

Jak właściwie korzystać z kredytu
16 października 2020
Category: Twojego Konta

Kiedy pracujesz nad budowaniem lub odbudowywaniem historii kredytowej, najważniejszy jest sposób korzystania z kredytu. Musisz używać kredytów we właściwy sposób, aby zbudować i utrzymać dobrą zdolność kredytową. Niestety, karty kredytowe nie są dostarczane z instrukcją, która mówi, jak z nich korzystać w sposób odpowiedzialny.

Być może dowiedziałeś się już na własnej skórze o niszczycielskich skutkach niewłaściwego wykorzystania kredytu, ale nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa. Dla tych z Was, którzy jeszcze nie zaczęli budować swojego kredytu, poświęcenie czasu na nauczenie się dobrych nawyków teraz da wam przewagę finansową, z której będziecie mogli korzystać przez całe życie.

Zacznij korzystać z kredytów

Jeśli dopiero zaczynasz swoją pierwszą kartę kredytową, powoli się nią zajmij. Nie wychodź i od razu maksymalizuj swoją kartę kredytową. W rzeczywistości nigdy nie powinieneś maksymalizować swojej karty. Zamiast tego dokonuj niewielkich obciążeń na karcie kredytowej i co miesiąc spłacaj saldo w całości. Celem karty kredytowej nie jest kupowanie rzeczy, na które nie masz gotówki. Zamiast tego chcesz użyć karty kredytowej, aby rozpocząć budowanie dobrej historii kredytowej i dobrych nawyków kredytowych.

Jednym ze sposobów przyzwyczajenia się do karty kredytowej jest użycie jej do opłacenia niewielkiej miesięcznej subskrypcji lub innego powtarzającego się rachunku. Niech to będzie jedyne obciążenie, jakie będziesz pobierać na swojej karcie kredytowej przez co najmniej sześć miesięcy. Pomoże Ci to utrzymać się poniżej limitu kredytowego i co miesiąc spłacać saldo w całości – dwa nawyki, które będą miały pozytywny wpływ na Twoją zdolność kredytową.

Rozważ zrobienie tego z rachunkiem w wysokości około 20 USD, abyś mógł go łatwo spłacać każdego miesiąca.

Dokonuj większych zakupów w przygotowaniu

Gdy już wyrobisz sobie zwyczaj płacenia w całości rachunku, będziesz lepiej przygotowany do korzystania z karty kredytowej przy nieco większych zakupach. Kontynuuj zakupy na niskim poziomie, aby mieć pewność, że nigdy nie wykorzystasz więcej niż 30% swojego limitu kredytowego. Na przykład, jeśli Twój limit kredytu wynosi 100 USD, nie pozwól, aby saldo przekroczyło 30 USD.

Dokonując zakupu kartą kredytową, odłóż na bok wystarczającą ilość gotówki, aby nie wydać jej przed otrzymaniem rachunku. Następnie, gdy nadejdzie czas na opłacenie rachunku karty kredytowej, płatność jest już gotowa. W większości przypadków nie będziesz musiał czekać na nadejście rachunku. Możesz dokonać płatności kartą kredytową, gdy tylko transakcja zostanie przetworzona i dodana do salda Twojego konta.

Po kilku miesiącach prawidłowego korzystania z karty kredytowej wierzyciel może zwiększyć Twój limit kredytowy, umożliwiając Ci większe obciążenie karty. Nie przekraczaj 30% swojego limitu, nawet jeśli Twój limit rośnie. Jeśli zaczniesz nieodpowiedzialnie korzystać z karty kredytowej, wystawca karty może równie szybko obniżyć limit kredytowy.

Jeśli Twój limit kredytowy zostanie obniżony, Twoje obecne saldo zajmie większą część Twojego limitu, co może negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Ćwicz samodyscyplinę

Korzystanie z karty kredytowej we właściwy sposób wymaga samodyscypliny. Będziesz musiał powiedzieć sobie „nie”, kiedy będziesz chciał użyć swojej karty kredytowej, aby dokonać zakupu, o którym wiesz, że nie będziesz w stanie zapłacić w całości pod koniec miesiąca.

Kiedy odkładasz pieniądze na opłacenie rachunku karty kredytowej, upewnij się, że nie wydasz ich na nic innego, zanim otrzymasz wyciąg z karty kredytowej. Przypomnij sobie, że wydałeś już tę część pieniędzy, którą odłożyłeś – po prostu jeszcze nie dostałeś rachunku. Jeśli pokusa jest zbyt duża, prześlij swoją płatność, gdy tylko transakcja zostanie zaksięgowana na Twoim koncie.

Zacznij od jednej karty kredytowej, aby móc zarządzać płatnościami. Kilka sald z różnymi terminami płatności może spowodować zamieszanie, co z kolei może doprowadzić do zadłużenia i uszkodzenia zdolności kredytowej.

Łatwo jest zgromadzić zbyt wiele kart kredytowych, zwłaszcza jeśli wydawcy kart wciąż przesyłają oferty kart kredytowych. Możesz zrezygnować z ofert kart kredytowych, aby nie ulec pokusie otwierania nowych kart kredytowych. Jeśli zdecydujesz się tymczasowo zrezygnować, gdy przyzwyczaisz się do korzystania z kredytu, możesz zdecydować się później, aby ankietować lepsze oferty kart kredytowych.

Monitoruj swoją aktywność

Większość kart kredytowych umożliwia przeglądanie online aktywności na koncie. Możesz też pobrać aplikację mobilną, która umożliwia szybkie sprawdzenie salda na telefonie. Jeśli Twoja karta kredytowa daje taką możliwość, zarejestruj się, aby móc monitorować saldo karty kredytowej i opłacać rachunek online. Możesz nawet zapisać się na elektroniczne zestawienia rachunków, które umożliwiają otrzymywanie wyciągów online zamiast zwykłej poczty.

Nauczenie się najlepszego sposobu monitorowania swojej aktywności kredytowej polega na poznaniu swoich nawyków i tego, co jest dla Ciebie najlepsze. Niektóre osoby potrzebują pocztą papierowego wyciągu z karty kredytowej, aby przypomnieć im o dokonaniu płatności kartą kredytową. Jeśli potrzebujesz fizycznego przypomnienia, nie rejestruj się, aby rozliczać się elektronicznie. Jeśli sprawdzasz swoją skrzynkę pocztową częściej niż fizyczną skrzynkę odbiorczą, prawdopodobnie dobrze trzymasz się elektronicznego rozliczania.

Plan na wypadek, gdy nie możesz zapłacić w całości

Mogą wystąpić miesiące, w których niespodziewane wydatki uniemożliwiają Ci spłatę całości salda. W tych miesiącach dokonaj co najmniej minimalnej spłaty i nie zwiększaj salda karty kredytowej, dokonując większych obciążeń karty kredytowej.

Jeśli wiesz, że nie masz pieniędzy na spłatę salda na karcie kredytowej, odłóż kartę. Nie używaj go ponownie, dopóki nie będziesz w stanie spłacić zarówno tego, co jesteś winien, jak i nowych opłat.

Jest to korzyść z pełnej spłaty salda – nie musisz się martwić o nadążanie za płatnościami, jeśli Twoje dochody spadną lub wzrosną inne wydatki.

Podsumowanie

Budowanie dobrej zdolności kredytowej wymaga czasu, więc nie spiesz się. Korzystaj z kredytu odpowiedzialnie, a otrzymasz świetną zdolność kredytową. Jeśli zaczniesz od dobrych nawyków kredytowych, nie będziesz mieć trudnego zadania naprawy swojej zdolności kredytowej później.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy