Co zrobić, jeśli zgubisz kartę kredytową

17 lutego 2021

Utrata czegoś może wywołać panikę. Jeśli jest to karta kredytowa, utrata jej może być szczególnie kłopotliwa.

Złodziej, który ją ukradnie lub ktoś odkryje, że może to spowodować obciążenie Twojej karty kredytowej, którą będziesz musiał zapłacić, jeśli szybko nie zgłosisz jej utraty.

A nawet jeśli odzyskasz wszystkie pieniądze z oszustwa związanego z kartą kredytową, Twoja zdolność kredytowa może zostać tymczasowo zraniona, jeśli złodziej szybko obciąży Twoją kartę dużą liczbą obciążeń.

Gorzej jest, gdy ktoś wykorzystuje informacje z Twojej zgubionej lub skradzionej karty kredytowej do stworzenia fałszywej tożsamości na Twoje nazwisko i wykorzystuje te informacje do otwarcia nowego konta na Twoje nazwisko.

Według Federalnej Komisji Handlu ludzie zgłosili stratę 1,48 miliarda dolarów w wyniku oszustw w 2018 roku.

Spis treści:

Co zrobić, jeśli zgubisz kartę kredytową

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, gdy zdasz sobie sprawę, że Twoja karta kredytowa została zgubiona lub skradziona, jest skontaktowanie się z jej wydawcą i zgłoszenie jej zaginięcia. Później dowiemy się, jak to zrobić, ale najprostszą rzeczą jest zadzwonić jak najszybciej, aby zgłosić zaginięcie.

Powodem jest to, że im szybciej zgłosisz zaginięcie, tym bardziej będziesz chroniony przed nieuczciwymi zarzutami i szansą, że Twoje dane mogą zostać wykorzystane przez złodzieja tożsamości. Jeśli karta kredytowa zostanie anulowana, złodziej nie będzie mógł jej użyć do kupowania rzeczy ani tworzenia nowej karty.

Zgodnie z prawem federalnym, jeśli zgłosisz zaginięcie karty kredytowej przed jej nieuczciwym wykorzystaniem, nie ponosisz odpowiedzialności za nieautoryzowane obciążenia.

Jeśli jednak złodziej użyje karty, zanim zgłosisz jej zaginięcie, możesz być odpowiedzialny za niektóre z tych opłat. Zgodnie z prawem federalnym maksymalna kwota zobowiązania wynosi 50 USD. Niektóre karty kredytowe oferują zerową odpowiedzialność.

Jeśli więc twoja brakująca karta jest nadal używana po zgłoszeniu jej zaginięcia, nie będziesz odpowiedzialny za opłaty, których nie autoryzowałeś. Jeśli Twoja karta nie została skradziona, ale był to numer karty kredytowej, nie ponosisz odpowiedzialności za żadne nieautoryzowane obciążenia.

Jak zgłosić brak karty kredytowej

Wyciąg z karty kredytowej zawiera instrukcje, jak zgłosić brak karty. Większość firm posiada całodobowe, bezpłatne numery. Jeśli Twój współmałżonek ma tę samą kartę kredytową, numer telefonu będzie znajdować się na odwrocie karty.

Zadzwoń do swojego wydawcy, gdy tylko zorientujesz się, że brakuje karty. Nawet jeśli myślisz, że mogłeś ją zgubić, nadal możesz zadzwonić do wystawcy karty kredytowej i poprosić ją o natychmiastowe, ale tymczasowe zawieszenie opłat, do czasu ustalenia, czy karta naprawdę nie istnieje, czy zostawiłeś ją w samochodzie lub ją znalazłeś gdzie indziej.

Po ustaleniu, że karta zniknęła, prześlij zgłoszenie telefonicznie i postępuj zgodnie z instrukcjami wystawcy karty kredytowej. Następnie prześlij list do firmy, podając numer swojego konta, datę, w której zauważyłeś brak karty oraz datę złożenia zgłoszenia.

Federalna Komisja Handlu zaleca zachowanie kopii listu i przesłanie listu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Powinieneś dokładnie sprawdzić wyciąg z karty pod kątem transakcji, których nie dokonałeś. Zgłoś je jak najszybciej wystawcy karty.

Po zgłoszeniu zagubienia karty, wystawca Twojej karty wyśle ​​Ci nową kartę, zwykle w ciągu kilku dni, a czasem w ciągu nocy.

Jeśli masz automatyczne płatności powiązane z kartą kredytową, na przykład za rachunek telefoniczny, zadzwoń do swoich wierzycieli lub przejdź do trybu online i zaktualizuj swoje konta.

Co zrobić, jeśli zgubisz kartę debetową

Jeśli zgubisz kartę debetową, konsekwencje mogą być znacznie gorsze, dlatego musisz jak najszybciej zadzwonić do swojego banku, aby zgłosić jej zgubienie lub kradzież.

Karty debetowe, które natychmiast pobierają pieniądze z konta czekowego, gdy są używane, muszą zostać zgłoszone w ciągu dwóch dni roboczych od dowiedzenia się o ich zaginięciu, aby Twoja odpowiedzialność była ograniczona do 50 USD.

Dłużej i do 60 dni po wysłaniu kolejnego wyciągu bankowego, a Ty odpowiadasz za straty do 500 USD. Poczekaj ponad 60 dni po wysłaniu wyciągu, a za wszystkie straty odpowiadasz.

Złodzieje mogą szybko wyczerpać konta powiązane z kartami debetowymi. Nawet jeśli szybko zgłosisz utratę karty, odzyskanie pieniędzy z banku może chwilę potrwać.

Inne problemy z zagubionymi kartami kredytowymi

Biorąc pod uwagę limit odpowiedzialności w wysokości 50 USD ustalony przez prawo federalne w zakresie brakujących kart kredytowych, możesz założyć, że nie należy zgłaszać zaginięcia. Nie prawda. Jeśli go nie zgłosisz, mogą pojawić się inne problemy.

Złodzieje, którzy kradną karty kredytowe, często zaczynają z nich korzystać tak szybko, jak to możliwe, aby móc kupować rzeczy, zanim karta zostanie anulowana przez bank. Ale jeśli wkrótce nie zostanie zgłoszona zaginięcie, mogą nadal zgłaszać opłaty, które będziesz musiał zakwestionować u wystawcy karty kredytowej.

Jeśli masz dobrą firmę obsługującą karty kredytowe, zauważy on fałszywe opłaty i natychmiast Cię o tym powiadomi. Ale jeśli nagromadzi się więcej zakupów, spędzisz więcej czasu na naprawach.

Wiele fałszywych opłat może również tymczasowo zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej. Gdy oszustwo zostanie znalezione i rozwiązane, Twój wynik powinien wrócić do normy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy