3 powody, dla których Bitcoin jest skazany na niepowodzenie

17 lutego 2021
Category: Nawet Jeśli

Marzenia o rewolucji walutowej są mocno przesadzone.

Bitcoin osiągnął nowy najniższy poziom w 2014 roku w zeszły weekend, co jest wiadomością, która z pewnością jest niepokojąca dla inwestorów Bitcoin (tj. Spekulantów), ale nie powinna być zaskoczeniem. W końcu założenie, że bitcoin lub inna alternatywna kryptowaluta „wejdzie do głównego nurtu lub stanie się czymś więcej niż tylko zabawką spekulacyjną, było błędne od samego początku. Oto trzy powody.

1. Zmienność

Jako waluta, Bitcoin ma niewielką wartość, jeśli nie zostanie zamieniony na dolary, a wartość pojedynczego Bitcoina reprezentowana przez towary jest zasadniczo bez znaczenia. Biorąc pod uwagę ekstremalną zmienność Bitcoina od jego powstania, zasób ten nie zapewnia użytkownikowi absolutnie żadnej stabilności ani żadnego przechowywania wartości, kluczowego składnika jakiejkolwiek funkcjonującej waluty.

Jak pokazuje powyższy wykres, kryptowaluta wzrosła z prawie zera do ponad 1000 USD, po czym spadła poniżej 300 USD. Nawet na poziomie codziennym panuje zmienność, ponieważ w ostatnim tygodniu waluta poruszała się w zakresie około 25%. Wzrost wartości Bitcoina z poziomu bliskiego zera był dramatyczny i łatwo jest zobaczyć, jak zwiększona spekulacja spowodowała, że ​​cena aktywa wzrosła, ale podobnie jak w przypadku większości baniek, faktyczna wartość Bitcoina w niewielkim stopniu leży u podstaw.

Podczas gdy waluty krajowe są wspierane przez rządy i zmieniają się w zależności od podaży pieniądza i innych czynników ekonomicznych, wartość Bitcoina jest w dużej mierze napędzana przez spekulantów, a nie ludzi faktycznie używających waluty. W rzeczywistości jednym z głównych czynników napędzających wzrost aktywów w zeszłym roku był zwiększony zasięg i szum medialny, częściowo związany z upadkiem Silk Road, internetowego czarnego rynku, który akceptował tylko Bitcoiny, w październiku 2013 r. Ponieważ zainteresowanie mediów osłabło, cena Bitcoin spadła, a wolumen transakcji Bitcoin był względnie płaski, co wskazuje, że adopcja nie wzrosła znacząco.

2. Nie ma takiej potrzeby

Dolar jest najbardziej cenioną walutą na świecie, a amerykańskie papiery skarbowe są uważane za najbezpieczniejszą klasę aktywów inwestycyjnych. Zwolennicy Bitcoina podają trzy główne argumenty za jego użyciem. Po pierwsze, może być podstawą potężnej globalnej sieci transakcyjnej. Po drugie, może być lepszym sposobem przechowywania wartości niż waluty krajowe. Po trzecie, że może to być bezpieczniejszy i wydajniejszy system płatności. Jednak tylko ostatnia z nich zawiera wodę, ponieważ nie ma potrzeby, aby Bitcoiny zastępowały dolary w transakcjach, nawet jeśli mogą, a Bitcoin okazał się słabym magazynem wartości ze względu na swoją zmienność. Ponieważ w obiegu jest tylko około 13 milionów Bitcoinów, a ostateczna liczba jest ograniczona do 21 milionów, podaż jest zbyt ograniczona, aby mogły służyć jako opłacalna waluta.

Chociaż technologia kryptowaluty może stanowić bezpieczniejszą metodę kupowania i sprzedawania przez Internet, aktywa nigdy nie staną się walutą ze względu na ograniczoną podaż i manipulację spekulantami. Technologia wykorzystana do szyfrowania Bitcoinów byłaby lepiej zastosowana w obecnym systemie monetarnym, niż poprzez wynalezienie zupełnie nowej waluty. Bitcoin to po prostu ekonomiczne esperanto. To rozwiązanie bez problemu. Używana waluta działa dobrze.

Źródło obrazu: Getty Images.

3. Jest zbyt zacieniony

Upadek rynku Jedwabnego Szlaku i implozja Mt. Giełda Gox na początku tego roku zwraca uwagę na inny zestaw problemów z Bitcoinem. Chociaż kryptowaluta stara się rozwiązać wady naszego obecnego systemu monetarnego, nie jest pozbawiona własnego zestawu problemów. Przepisy dotyczące Bitcoin są nadal opracowywane, a waluta została uznana za nielegalną w kilku krajach, aw wielu innych jest ograniczona. IRS orzekł, że składnik aktywów nie jest walutą, ale nieruchomością, przez co podlega podatkowi od zysków kapitałowych. Zamiast służyć jako waluta do uczciwej wymiany, Bitcoin stał się ulubionym medium do prania brudnych pieniędzy i zakupów na czarnym rynku takich przedmiotów, jak narkotyki i pornografia dziecięca. W zeszłym roku nowojorska agencja regulacyjna nazwała to „wirtualnym dzikim zachodem dla narkomanów i innych przestępców.

Gra w finansowy Quidditch

Być może jeden z komentatorów internetowych najlepiej podsumowuje entuzjazm wśród zwolenników Bitcoin, mówiąc: „Pomysł na matematycznie wyprowadzoną, samoregulującą się walutę, całkowicie oddzieloną od jakiejkolwiek fizycznej reprezentacji lub centralnego zarządzania, jest NAPRAWDĘ Fajny.

Chodzi mi o to, że to tylko NAPRAWDĘ Fajny eksperyment w ekonomii i technologii. Jasne, Bitcoin może być interesujący i fajny w pewnym sensie tego słowa, ale cytat podkreśla ideę, że atrakcyjności Bitcoina nie ma żadne praktyczne zastosowanie, któremu służy, ale głównie przez poczucie fantazji lub eksperymentów u niewielkiego odsetka populacji. Quidditch, sport wymyślony przez JK Rowling w jej serii książek o Harrym Potterze, wyłonił się ze świata fantasy, ale obecnie gra w nim ponad 300 drużyn w 20 Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Quidditcha, pomimo tego sukcesu, dla większości z nas sport pozostanie fikcyjnym wynalazkiem, który nigdy nie wejdzie do głównego nurtu.

Bitcoin jest podobny, z wyjątkiem znacznie bardziej niebezpiecznego, ponieważ wiąże się z pieniędzmi. Gdzieś w trzewiach Internetu zawsze znajdzie się miejsce dla Bitcoina i im podobnych, ale kryptowaluta nigdy nie będzie stanowić wyzwania dla dolara jako środka wymiany.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy